Spojrzenie przez gardinkę. Wielokulturowość Górnego Śląska na przykładzie Ziemi Prudnickiej

Od 9 września 2016 r. w Muzeum Ziemi Prudnickiej udostępniana jest nowa ekspozycja stała „Spojrzenie przez gardinkę. Wielokulturowość Górnego Śląska na przykładzie Ziemi Prudnickiej”. To ważna wystawa, albowiem przemiany jakie dokonały się na Śląsku po II wojnie światowej, związane z przesiedleniami ludności na Śląsk i ze Śląska, bardzo mocno odcisnęły się na mapie kultur tej ziemi. Toteż niezwykle trudno jest uchwycić je i pokazać w formie ekspozycyjnej. Niemiej jednak trzeba dopisać ciąg dalszy do wystawy „Trzy źródła – jedno miasto”, która kończyła swoją narrację właśnie na 1945 roku.

Wernisaż wystawy przyciągnął tłumy gości. I co niezwykłe – ta wielokulturowość była widoczna podczas uroczystości, gdyż do muzeum przyszły osoby noszące śląskie, ale i też kresowe, dziedzictwo kulturowe.

Spoglądamy przez ową „gardinkę” do środka izby, do kuchni, w której toczyło się życie mieszkańców Ziemi Prudnickiej przed sześćdziesięciu i więcej laty. Tytułowa „gardinka” ma nam uzmysłowić jak ważnym miejscem dla mieszkańców Górnego Śląska była kuchnia; jak wyglądał jej wystrój, jakich przedmiotów używano, jak układano meble. W dalszej części ekspozycji możemy zapoznać się ze spiżarnią śląskiego domu po 1945 roku oraz zobaczyć przedmioty codziennego użytku, takie jak żelazka, magle czy pralki. A choć „nie szata zdobi człowieka”, to jednak strój śląski, jako ważny element tożsamości kulturowej regionu, zaprezentowany został w ostatniej sali ekspozycyjnej. Aby lepiej zrozumieć śląskie dziedzictwo niematerialne zwiedzający mogą za pomocą specjalnej aplikacji wysłuchać wspomnień autochtonek, zapoznać się ze zwyczajami i obrzędami kresowymi, zobaczyć zdjęcia ze Śląska i Kresów Wschodnich oraz poznać tajniki kuchni, tej kuchni która do dziś jest – w przypadku coraz większego zacierania się różnic między Ślązakami a Kresowiakami – najbardziej widoczną płaszczyzną przynależności do kultury polskiej lub śląskiej, na obszarze wielokulturowego tygla śląskiego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Obraz:

 

Publikacja: Wtorek, 18 października 2016r. godz.:10:45.

Inne informacje dodane w tym samym czasie:

Powrót do wyboru wystawy