INSPIRACJE KOBIETY

Dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej i Dyrektor Muzeum Regionalnego w Głogówku zapraszają na podwójny wernisaż prac Anny Marii Rusinek. Przedsięwzięcie ?Inspiracje kobiety? realizowane przez obie instytucje jest wędrówką po twórczości A.M. Rusinek - absolwentki wydziału Malarstwa Instytutu Sztuki w Krakowie, mieszkającej i tworzącej w Imielinie koło Katowic.

O stylu i poruszanych tematach w dziełach artystki pisze historyk sztuki Małgorzata Devosges-Cuber:

Anna Maria Rusinek sięga w swoim malarstwie po tradycyjne tematy: akt, pejzaż, portret czy martwą naturę. Zdaje się w tym artystką może niedzisiejszą, jednak świadomą swoich artystycznych wyborów. Przeszłość pojawia się tutaj nie tylko w wyborze tematyki, ale jest też inspiracją formalnej i znaczącej warstwy obrazów. Odnajdujemy w nich fascynację sztuką początku dwudziestego wieku; secesją w wydaniu Gustava Klimta czy symbolizmem i klimatem sztuki Młodej Polski. Płótna komponowane są płaszczyznowo. Plamy żywego koloru obwiedzione miękkim konturem układane są w misterne kompozycje, gdzie obok kobiet na tle pejzażu i w zagadkowych wnętrzach, pojawiają się ornamentalnie traktowane motywy ze świata egzotycznych roślin, koty, ptaki czy instrumenty muzyczne. Sztuka Rusinek zdaje się powstawać ze snów i wspomnień, nostalgii i odwołań do przeszłości. Czerpiąc z bogatego zbioru symboli wyłania się malarstwo na wskroś osobiste i pełne ukrytych znaczeń, sztuka która zaprasza do podróży w głąb świata zawieszonego gdzieś ponad rzeczywistością. Warto podjąć tę podróż.

Otwarcie wystawy KOBIETY
13.03.2014 r. (czwartek) godz. 18:00
Muzeum Regionalne w Głogówku ? Baszta
ul. Słowackiego 1w Głogówku

Otwarcie wystawy INSPIRACJE
14.03.2014 r. (piątek) godz. 18:00 Muzeum Ziemi Prudnickiej ? Arsenał
ul. Bolesława Chrobrego 5 w Prudniku

Ekspozycję w Prudniku i Głogówku można zwiedzać do 30 kwietnia 2014 r.

Więcej informacji o artystce i jej twórczości można uzyskać na: http://www.malarstworusinek.pl/

Publikacja: Wtorek, 4 marca 2014r. godz.:13:08.