Ekspresja, kolor, linia

Muzeum Ziemi Prudnickiej zaprasza na spotkanie ze sztuką artysty malarza Eugeniusza Gerlacha. Wernisaż wystawy odbędzie się 19 kwietnia 2013 r. (piątek) o godz. 18.00 w Arsenale przy ul. Chrobrego 5. Patronat nad wydarzeniem artystycznym objął Marszałek Województwa Opolskiego ? Józef Sebesta oraz Burmistrz Prudnika ? Franciszek Fejdych. Patronat medialny sprawuje ,,Tygodnik Prudnicki? oraz portal ,,Prudnicka.pl??.

Eugeniusz Gerlach urodził się w 1941 r. w Bieniawie k. Tarnopola (Kresy Wschodnie). Na ziemie zachodnie przybył w 1946 r. zamieszkując w Paczkowie. Artysta jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu oraz krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie studiował na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1966 r. Dwukrotnie otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki.

E. Gerlach może poszczycić się udziałem w ponad 50 wystawach indywidualnych i ok. 70 wystawach zbiorowych- okręgowych i ogólnopolskich, na których zdobywał nagrody i wyróżnienia. Obrazy Eugeniusza Gerlacha znajdują się w zbiorach licznych muzeów, a także w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą ( m.in. USA, Kanadzie, Francji, Niemczech, Szwecji, Austrii, RPA).

Prace Eugeniusza Gerlacha ewoluują w kierunku abstrakcji, aby zatrzymać się na pewnym etapie, nie tracąc kontaktu z pejzażem, martwą naturą, przedmiotem lub postacią.

Warto zobaczyć w jego obrazach wyczucie barw, które zawsze działają mocno, czysto i czytelnie, gdyż artysta podporządkowuje formy obrysowując je często grubym, czarnym konturem, dynamizując wymowę swych obrazów. W pracach twórcy doszukać się można inspiracji mistrzów polskiego ( krakowskiego) koloryzmu z okresu jego młodości.

Warto poznać artystę o bogatej osobowości, któremu los nie poskąpił licznych i dramatycznych wydarzeń historycznych, jak i przeżyć oraz doznań duchowych najwyższej próby. Łącząc żywioł i dyscyplinę stara się tworzyć w ciszy i samotności, w dialogu z samym sobą, aby przekazać nam radość poprzez emanującą z obrazów energię i harmonię ożywioną bogactwem kolorów.

Warto poznać twórczość Eugeniusza Gerlacha, która inspiruje i skłania widza do podróży w głąb artystycznej wrażliwości twórczej.

Zbigniew Cwynar, MZP.

Publikacja: Wtorek, 9 kwietnia 2013r. godz.:10:07.