OPOLSKIE KROSZONKI, PISANKI I INNE JAJA WIELKANOCNE

Zapraszamy do oglądania wystawy OPOLSKIE KROSZONKI, PISANKI I INNE JAJA WIELKANOCNE, która udostępniana jest w Centrum Tradycji Tkackich przy ul. Bolesława Chrobrego 5 w Prudniku.
Na wystawie przygotowanej przez Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu można oglądać 90 jaj wielkanocnych wykonanych przez twórców ludowych. Ekspozycja wzbogacona jest bogato ilustrowanymi planszami z opisem tradycyjnych technik zdobienia jaj.

Na szczególną uwagę zasługują opolskie kroszonki, które Bogdan Jasiński - etnograf z Muzeum Wsi Opolskiej -  charakteryzuje w następujący sposób:

Opolskie „kroszonki” to zapewne te dzieła plastyki obrzędowej, z których Opolszczyzna jest znana najbardziej. Już na początku XX w. w okolicy Opola wytwarzano jajka wielkanocne zdobione techniką rytowniczą. Charakterystyczne dlań motywy roślinne na stałe zapisały się do kanonu polskiej twórczości ludowej…

Warto podkreślić, że na ekspozycji nie zabraknie dzieł z Prudnika.
Wystawę można oglądać od 1 marca 2018 r. do 5 kwietnia 2018 r.

Publikacja: Wtorek, 27 lutego 2018r. godz.:15:16.