Od 1 czerwca 2017 r. Muzeum Ziemi Prudnickiej oraz Muzeum w Zlatych Horach realizują zadanie pn. „Bogactwo kulturowe zabytków architektury Zlatych Hor i Prudnika / Kulturní bohatství památek Zlatých Hor a Prudniku”. Celem projektu jest wzmocnienie więzi pomiędzy muzeami oraz zwiększenie potencjału turystycznego zabytków Prudnika i Zlatych Hor. W ramach wspólnych działań zostaną wytworzone nowe oraz przekształcone istniejące ekspozycje podkreślające wspólne dziedzictwo. Częścią przedsięwzięcia jest również promocja muzeów oraz wymiana uczniów szkół i ukazanie im dziedzictwa kulturowego obu miast.

W Prudniku zorganizowana zostanie stała wystawa zabytkowej broni z okresu od  XVIII do XX wieku,  która prezentowana będzie w Wieży Katowskiej. W najstarszym zabytku Prudnika - Wieży Woka - zostanie umieszczona makieta prudnickiego zamku oraz luneta widokowa. Dodatkową atrakcją wieży  będą tabliczki wskazujące atrakcje turystyczne pogranicza.

Muzeum w Zlatych Horach będzie doposażone w nowe technologie multimedialne w postaci dotykowych ekranów. Na wybranych ekspozycjach będą zainstalowane efekty świetlne i dźwiękowe, projekcje wideo oraz interaktywna podłoga.

Okazją do zaprezentowania efektów polsko-czeskiej współpracy będzie jarmark historyczny organizowany w lipcu 2018 r. przy Wieży Woka i Wieży Katowskiej. Podczas otwartej imprezy animowanej przez grupy rekonstrukcyjne z Polski i Czech udostępnione zostaną zabytki architektury  w nowej, atrakcyjniejszej dla turystów, odsłonie.

Projekt „Bogactwo kulturowe zabytków architektury Zlatych Hor i Prudnika / Kulturní bohatství památek Zlatých Hor a Prudniku” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. Przekraczamy granice.

Zahájení společného projektu “Kulturní bohatství památek Zlatých Hor a Prudniku“

V červnu 2017 byla zahájena realizace výše uvedeného projektu. Jeho cílem je posílení vazeb mezi Městským muzeem Zlaté Hory a Muzeem Ziemi Prudnickej a zvýšení jejich potenciálu pro návštěvníky. Dojde k vytvoření nových a přepracování stávajících expozic odkazujících na společnou historii oblasti, ty budou zpracovány jako dvojjazyčné, jejich součástí budou odkazy na partnera. Součástí projektu bude společná propagace obou institucí, uspořádání několika společných akcí a výměnného pobytu žáků škol s prezentací kulturního dědictví. Městské muzeum Zlaté Hory bude vybaveno novými informačními technologiemi v podobě dotykových stojanů s obrazovkami. Ve vybraných expozicích budou instalovány zvukové a světelné efekty, video projekce, či interaktivní podlahová grafika. V Prudniku se jedná zejména o rozšíření turistického využití Wiezy Katowskej, kde bude zřízena nová expozice zrestaurovaných zbraní a Wiezy Woka, kde bude umístěna maketa Prudnického hradu a vyhlídkový dalekohled. Tato veřejně maketa bude přínosem nejen pro osoby se ztrátou zraku. Projekt se také dotýká problému nedostatečné koordinace činnosti kulturních institucí ležících v česko-polském příhraničí. Přestože jsou od sebe města Zlaté Hory a Prudnik vzdálena necelých 20 km a mají nesmírné kulturní bohatství v podobě cenných architektonických památek, tento potenciál v přeshraničním cestovním ruchu zatím nebyl využit.

Marian Čep, Městské muzeum

Publikacja: Środa, 2 sierpnia 2017r. godz.:15:27.