Wystawa Grupy Tkackiej ,,WĄTEK”

Dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej zaprasza na wernisaż Grupy Tkackiej ,,WĄTEK” działającej przy Galerii Tkackiej ,,Na Jatkach” we Wrocławiu.

2 czerwca (piątek) 2017 roku o godz. 18:00

Centrum Tradycji Tkackich przy ul. Królowej Jadwigi 23 w Prudniku

Autorzy prac:

• Małgorzata Bibrowicz,
  • Stefania Bogoczek,
  • Teodozja Bujnowska-Niedzielska,
  • Anatol Igor Chlabicz,
  • Dagmara Chotnicka-Świat,
  • Agnieszka Godszling (gościnnie),
  • Krystyna Hendrychowska,
  • Anna Jesinowicz-Nguyen,
  • Dorota Kozak,
  • Ludwika Olszewska,
  • Robert Wieczorek.

Artysta obdarowany pasją tworzenia, na pierwszym planie swoich codziennych życiowych spraw stawia własną pracę twórczą. Realizacja wiąże się z pokonywaniem różnych przeszkód. W dziedzinie sztuki włókna prace powstają z przeplotu wątku przez osnowę, to długi proces kreacji artystycznej. Do tej  specyficznej twórczości trzeba mieć odpowiednie predyspozycje zarówno psychiczne jak i fizyczne. Artyści - tkacze posiadają wiele wspólnych cech. Ciekawość rodzącego się dzieła. Cierpliwość, bez której nie ma szansy na zaspokajanie ciekawości. Zawziętość w pracy, dociekliwość bezgraniczną i upór.

Wymienione cechy rozwijają się proporcjonalnie do osiągnięć w tej dziedzinie sztuki. Aby dotrzeć do celu artysta musi posiadać nie tylko wizję, ale i wymierzony czas i umiejętność rękodzielniczą. Posłużę się staropolskim przysłowiem: ,,Bez pracy nie ma kołaczy“. Bez pracy nie powstanie dzieło wizualne.

Tkaniny unikatowe eksponowane na wystawie w muzeum prudnickim posiadają w sobie przesłanie  kierowane do odbiorców. Podczas spotkania autorskiego, zwiedzający mają jedyną możliwość zadać  pytanie artyście - tkaczowi i usłyszeć odpowiedź. W następnych dniach i tygodniach trwania wystawy, dzieła pozostają same, tworząc własny klimat w galerii muzealnej. Odbiorca może w ciszy kontemplować i odkrywać intencje twórców.

Prof. Ewa Maria Poradowska-Werszler

Wystawę można oglądać do 30 czerwca 2017 r.

Na plakacie gobelin Ludwiki Olszewskiej ,,Prudnik A.D. 1752’’

Publikacja: Czwartek, 25 maja 2017r. godz.:11:25.