?Spojrzenie przez gardinkę?? ? oferta edukacyjna

W ramach nowej wystawy stałej „Spojrzenie przez gardinkę. Wielokulturowość Górnego Śląska na przykładzie Ziemi Prudnickiej” Muzeum Ziemi Prudnickiej przygotowało ofertę edukacyjną dla wszystkich grup wiekowych.

Najmłodszym zwiedzającym polecane są warsztaty związane ze śląskimi strojami ludowymi. Dzieci, po przystępnej pogawędce o podstawowych elementach stroju ludowego, przy wykorzystaniu skrawków tkanin, nożyczek i kleju „ubierają” narysowaną na kartce papieru kobietę w tradycyjny strój. Dla przedszkolaków przygotowano kolorowanki z postaciami ubranymi w stroje ludowe.

Realizowane są również zajęcia skierowane do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych dotyczące gwar oraz przeznaczenia sprzętów używanych w gospodarstwach domowych . Klasa uczestnicząca w zajęciach dzielona jest na drużyny, których celem jest współzawodnictwo w następujących kategoriach:

1. „Do czego służy prezentowany przedmiot?” Grupom pokazywane są różne narzędzia i elementy wyposażenia dawnych domostw. Drużyna, która pierwsza odgadnie przeznaczenie okazanego przedmiotu zdobywa punkt.
  2. Każdej drużynie przekazywany jest zestaw zdjęć przedmiotów oraz kartki z gwarowymi nazwami. Zadaniem drużyn jest przyporządkowanie nazwy do przedmiotu na fotografii. Grupie, której uda się uzyskać największą liczbę poprawnych przyporządkowani, wygrywa.
  3. Uczestnicy zajęć otrzymują dwa zestawy kartek. Na jednym zestawie wypisane są przepisy na dania regionalne, na drugim nazwy potraw. Zadaniem drużyny jest skojarzenie przepisu z nazwą.

Dodatkowo w ofercie Muzeum pojawiły lekcje muzealne o następujących
tematach:

„Prudnik i Ziemia Prudnicka w latach 19451947”
„Strój ludowy na Ziemi Prudnickiej”

Zadanie „Spojrzenie przez gardinkę. Wielokulturowość Górnego Śląska na przykładzie Ziemi Prudnickiej” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Publikacja: Poniedziałek, 10 października 2016r. godz.:14:29.