Uskrzydleni ? metaloplastyka Jarosława Michała Chyca

Dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej zaprasza na otwarcie wystawy USKRZYDLENI – metaloplastyka Jarosława Michała Chyca.

Piątek 5 lutego 2016 r. godz. 18:00.
Arsenał przy ul. Bolesława Chrobrego 5 w Prudniku.
Wystawa prezentowana będzie do 25 marca 2016 r.

Swoje powołanie artystyczne odkryłem dosyć późno, bo jako czterdziestolatek, zainspirowany działalnością plastyczną mojego ojca postanowiłem spróbować swoich sił w tym temacie.

Jestem samoukiem, dlatego moje prace trudno wpisać w pewne kanony.Moje rzeźby to połączenie kreatywności, przeżytych emocji i wielkiej pasji. Z nich rodzą się prace będące swoistym zapisem moich przeżyć, pewnego rodzaju pamiętnikiem. Poeci refleksje przelewają na papier, muzycy zapisują w nutach… ja buduję metafory z metalu.

To ciężkie tworzywo do pracy, jednak z zawodu jestem mechanikiem, metal wydał mi się najlepszym materiałem, w jakim mógłbym się realizować. Rozpoczynałem tworząc małe formy dekoracyjne czy użytkowe, z miedzi i mosiądzu. Robiłem je z myślą o moich najbliższych, wykorzystywałem jako prezenty dla nich. Następnie przyszedł czas na ekspresyjne rzeźby figuralne ze stali. Przedstawiały moje wyobrażenie walki Dobra ze Złem, Miłość i Prawdę, Ból i Fałsz. Moją działalność docenili Artyści Plastycy. Jestem członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa w Opolu. Posiadam ogromną chęć tworzenia także w innych materiałach, chciałbym spróbować swoich sił w drewnie czy kamieniu, co by mi umożliwiło dalszy rozwój twórczy.

Jarosław Michał Chyc
www.jarekchyc.pl

Publikacja: Wtorek, 26 stycznia 2016r. godz.:12:18.