Dlaczego niedźwiedź tańczy a Turek bywa w kościele?

Dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej zaprasza na spotkanie poświęcone wybranym obrzędom Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego oraz otwarcie wystawy fotograficznej Roberta Garstki i Bartosza Gawlika.

Wtorek 29 września 2015 r. godz. 18:00
Arsenał przy ul. Bolesława Chrobrego 5 w Prudniku

W programie:

• Tropem Kolberga - etnograficzne badania terenowe Zagłębia Dąbrowskiego
    Prelekcja Roberta Garstki oraz otwarcie wystawy fotograficznej Roberta Garstki z Regionalnego Ośrodka Kultury w Katowicach i Bartosza Gawlika z Muzeum Zagłębia w Będzinie
  • Dlaczego niedźwiedź tańczy a Turek bywa w kościele ? słów kilka o wybranych obrzędach na Śląsku.
    Panel dyskusyjny: Izabela Jasińska - Muzeum Śląska Opolskiego oraz Bogdan Jasiński - Muzeum Wsi Opolskiej

Wydarzenie jest częścią prudnickich obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa ?Utracone Dziedzictwo?.

Robert Garstka urodzony w 1972 roku, fotograf, animator kultury, dokumentalista regionalnej historii. Członek Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego i Związku Polskich Fotografów Przyrody Okręgu Śląskiego. Uhonorowany nagrodą oraz wyróżnieniem Miasta Będzina za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury. Wyróżniony przez Związek Kombatantów Odznaką Zasłużony dla Związku Kombatantów RP i BWP za dokumentację zdjęciową do publikacji Miejsca pamięci w Będzinie. Autor książki Będziński pejzaż frasobliwy oraz albumów fotograficznych Dom wieczności, Przydrożni świadkowie wiary, Świat obok nas. Obrzędowość doroczna w województwie śląskim.

Współautor zdjęć w publikacjach książkowych m. in. Istebna zespół regionalny, Kolędnicy, Dziedzictwo diaspory, Katalog zabytków techniki regionu zagłębiowskiego. Współzałożyciel grupy fotograficznej Koń Trojański i Stowarzyszenia Via Arte. Laureat licznych konkursów fotograficznych.

Bartosz Gawlik - absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu oraz Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pedagog, plastyk, sztukator i miłośnik rzemiosła i szeroko pojętej kultury ludowej. Od 2004 r. związany z Muzeum Zagłębia w Będzinie gdzie zajmuje się aranżowaniem przestrzeni muzealnych, projektowaniem graficznym i edytorskim oraz dokumentacją fotograficzną. Wystawa ?W łużyckiej osadzie i średniowiecznym grodzie? do której przygotował oprawę plastyczną otrzymała nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego fotografie reprodukowane były w wielu czasopismach i prasie codziennej ("Nowe Zagłębie", ?Odkrywca?, ?Twoje Zagłębie?, ?Śląsk?, Polska Dziennik Zachodni, "Aktualności Będzińskie", "Ziemia Będzińska") oraz wydawnictwach (m. in.: ?Ziemia Będzińska. Walory etniczne Małopolski Zachodniej?, ?Monografia Będzina 1536 ? 2006?, ?Jan Dorman i Jego Teatr?, ?Na drugim brzegu Czarnej Przemszy. Historia Gzichowa i Brzozowicy?). Autor projektów okładek publikacji dotyczących Zagłębia Dąbrowskiego ilustracji do ?Zagłębiowskiej Kolorowanki?, juror konkursów plastycznych, pomysłodawca będzińskiego ?Jarmarku Rzemiosła i Rękodzieła?, projektant form wiklinowych oraz uczestnik II oraz III Światowego Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa w Nowym Tomyślu. Swoje prace prezentował na kilku wystawach indywidualnych i zbiorowych. Od kilku lat członek Zagórskiego Stowarzyszenia Regionalnego Pakosznica.

Publikacja: Czwartek, 24 września 2015r. godz.:09:07.