HEFAJSTOS Z BRESLAU, CZYLI? JAROSLAV VONKA ZNANY I NIEZNANY

Zorganizowana staraniem Muzeum Narodowego we Wrocławiu wystawa Stwórcze ręce. Sztuka metalu doby modernizmu we Wrocławiu, prezentowana w stolicy Dolnego Śląska w drugim kwartale tego roku, stała się okazją do odkrycia na nowo twórczości Jaroslava Vonki, a Prudniczanom dała możliwość spoglądania z dumą na kratę drzwi wejściowych do Banku Zachodniego WBK.

Wśród prezentowanych na ekspozycji mistrzów metalu, artystów-rzemieślników działających na Śląsku w pierwszej połowie XX w., poczesne miejsce zajął Jaroslav Vonka, którego twórczość, obok złotnika Ericha Adolfa, została przedstawiona najobszerniej. Fenomen pochodzącego z Czech artysty lapidarnie przedstawiła Monika Kuc: [?] Jaroslav Vonka był mistrzem metaloplastyki artystycznej. Stworzył własny rozpoznawalny styl, inspirowany secesją, ekspresjonizmem, art déco i sztuką ludową. Jego fantastyczny świat jest baśniowy i pełen niezwykłych alegorii.

Taka też, wyjątkowa, niezwykła, jest krata drzwi wejściowych do Banku Zachodniego WBK w Prudniku, dzieło Hefajstosa z Breslau, powstała ok. 1930 r. Nie ulega wątpliwości, ze zachwyciła ona nie tylko naukowców, muzealników, historyków sztuki, ale również Wrocławian. Dość wspomnieć, że figuralne przestawienia z prudnickiej kraty były dominującym elementem animacji promującej wystawę Stwórcze ręce, a ponadto trafiły na pocztówki, a nawet kolczyki? Zadziwiające jak aktualna pozostaje prawda: Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie!

Dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej, wraz z zespołem pracowników, zaprasza na spotkanie Jaroslav Vonka znany i nieznany, które odbędzie się w środę, 16 września 2015 r. o godz. 18:00 w Arsenale przy ul. Bolesława Chrobrego 5 w Prudniku. Wydarzeniu towarzyszyć będzie projekcja filmów zrealizowanych przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu: Stwórcze ręce. Sztuka metalu doby modernizmu we Wrocławiu oraz Jaroslav Vonka. Hefajstos z Breslau. Nade wszystko jednak zaprezentowana zostanie prudnicka krata czeskiego mistrza, której omówienia dokona Marcin Husak. Do zobaczenia!

Marcin Husak
Muzeum Ziemi Prudnickiej

Wydarzenie włączone w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa ?Utracone Dziedzictwo?.

Organizator:

• Muzeum Ziemi Prudnickiej

Partner:

• Muzeum Narodowe we Wrocławiu
  • Bank Zachodni BZ WBK

Publikacja: Piątek, 11 września 2015r. godz.:19:22.