Szabla typu Blücher (nr inw. MP/AH/132)

Typ szabli kawaleryjskiej używanej przez pruską armię od roku 1811. Typowa broń boczna konnicy z okresu wojen napoleońskich.

Jest to lekka i poręczna broń uznawana współcześnie za jeden z lepszych modeli wśród szabli kawaleryjskich XIX wieku. Jej długość całkowita wynosi 96 centymetrów, co przy stosunkowo niewielkiej wadze, ledwie przekraczającej 1000 gramów, zapewniało możliwość zadawania bardzo szybkich cięć. Zamknięta rękojeść dodatkowo zwiększała bezpieczeństwo dłoni podczas walki, co było o tyle istotne, że w tym czasie pancerne rękawice wyszły już z użycia.

Szable w typie Blücher charakteryzują się także bardzo szerokim zbroczem, które zdecydowanie wpływa na ich niewielką wagę. Zaczyna się ono tuż przy rękojeści i ciągnie się przez około osiemdziesiąt procent długości głowni. Dociągnięte jest bardzo blisko zarówno tępej jak i ostrej strony klingi.

Przy szabli brakuje oryginalnej pochwy, które wykonywane były ze stali. Drewniana rękojeść jest lekko uszkodzona (ubytek fragmentu drewna).

Opracowanie: Michał Smoliński

Šavle typu Blücher (nr inw. MP/AH/132)

Jedná se o klasický typ jezdecké šavle, používané pruskou armádou v období napoleonských válek, respektive po roce 1811.

Jedná se o lehkou poboční chladnou zbraň o celkové délce 96 cm, považovanou dnes za jeden z nejlepších modelů jezdeckých šavlí 19. století. Vzhledem k její hmotnosti, překračující jen něco málo přes jeden kilogram, umožňovala jejímu šermíři provádět velmi rychlé řezné rány. Uzavřená záštita dodatečně zvyšovala bezpečnost ruky během boje, a to s ohledem na to, že se již v té době pěstnice (rukavice) nepoužívaly.

Šavle typu Blücher mimo jiné charakterizuje poměrně široký žlábek, který se podepisoval na její nízké váze. Veden je od jílce, paty čepele, až téměř po hrot šavle (zabírá skoro osmdesát procent délky čepele) a jeho šířka se téměř dotýká jak břitu, tak hřbetu čepele.

Původní ocelová pochva se nedochovala. Dřevěná rukojeť je mírně poškozená.

Zpracování: Michał Smoliński
Překlad: Jakub Mamula

Powrót

Baner

Projekt "Bogactwo kulturowe zabytków architektury Zlatych Hor i Prudnika / Kulturní bohatství památek Zlatých Hor a Prudniku" jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. Przekraczamy granice"