Muszkiet, około XVII w. (nr inw. MP/AH/115)

Muszkiety są typem gładkolufowej długiej broni palnej ładowanej odprzodowo. Pierwsze poświadczone źródłowo występowanie muszkietu to rok 1512 (wtedy to pojawia się on w dokumencie sporządzonym w Rawennie). Początkowo znajdowały się one na wyposażeniu armii włoskich i hiszpańskich, by z czasem upowszechnić się i w innych krajach. Kaliber muszkietów wahał się zwykle w przedziale od 13 do 25 milimetrów. Celny ostrzał z muszkietów można było prowadzić na dystansie około 50-60 metrów, choć zasięg maksymalny takiej broni to około 300 metrów. W najstarszych typach muszkietów szybkostrzelność wynosiła około jednego strzału na 12 minut.

Ten egzemplarz posiadał zamek kołowy, który nie zachował się do dziś. Jednak pierwsze muszkiety posiadały także zamki lontowe. Późniejsze wersje pochodzące z XIX wieku zaopatrywano już w zamki skałkowe. Posiadały one także gwintowane lufy, które pozwalały zwiększyć ich maksymalny zasięg nawet do 450 metrów. Były one też bardziej szybkostrzelne. Pozwalały na oddanie nawet trzech strzałów w ciągu jednej minuty.

Opracowanie: Michał Smoliński

Mušketa, 17. století (nr inw. MP/AH/115)

Muškety představovaly dlouhou ruční palnou zbraň s hladkou hlavní, nabíjené zepředu. Nejstarší známý písemný doklad o použití muškety pochází z roku 1512. Zpočátku byla součástí výzbroje jak italské, tak španělské armády, postupem doby se však prosadila i v dalších zemích. Hlaveň měla ráži 13 až 25 mm, a přestože s ní bylo možné dostřelit na vzdálenost okolo 300 m, přesnější dostřel činil pouhých 50 až 60 m. Rychlost palby nejstarších typů mušket se pohybovala okolo jedné střely za 12 minut.

Představovaný exemplář měl kolečkový zámek, který se však do současnosti nedochoval. První muškety měly doutnákové zámky, ty byly později nahrazeny křesadlovými. Hladké hlavně vystřídaly hlavně s drážkovaným vývrtem, jež zvýšily maximální dosah střely na 450 m. Navíc se zrychlila i rychlost střelby (za jednu minutu bylo možné provést tři výstřely).

Zpracování: Michał Smoliński
Překlad: Jakub Mamula

Powrót

Baner

Projekt "Bogactwo kulturowe zabytków architektury Zlatych Hor i Prudnika / Kulturní bohatství památek Zlatých Hor a Prudniku" jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. Przekraczamy granice"